پوکه نخودی

نقد و بررسی پوکه معدنی نخودی :

پوکه نخودی یکی از انواع پوکه های معدنی است که حاصل خارج شدن مواد مذاب از اعماق زمین و بالا آمدن آن مواد بر روی سطح زمین و سپس سرد شدنشان می باشد.

این نوع پوکه به نام نخودی بوده و با این اسم شناخته می شود دارای دو نوع به نام های : پوکه ی نخودی سیاه و پوکه ی نخودی سفید است.

نوع سفید این پوکه ی معدنی با نوع سیاه آن تفاوت آنچنانی از نظر خاصیت و ویژگی های ظاهری ندارد تنها تفاوت آن ها با هم در رنگشان است و سیاه رنگ آن بیشتر مورد استفاده قرار گرفته و از نوع سفید برای تزیین فضای سبز و یا در گلخانه‌ها کاربرد دارد.

پوکه نخودی

در ادامه ی بحث شما را با ویژگی ها و خصوصیات این نوع پوکه ی معدنی بیشتر آشنا خواهیم کرد ، پس با ما همراه باشید.

خصوصیات و ویژگی های نخودی :

پوکه نخودی به سنگ های معدنی به اندازه های ۵ تا ۱۰ میلی متری گفته می شود که از استحکام و مقاومت زیادی برخوردار هستند و وزن بسیار کمی دارند.بنا بر این خصوصیاتی که دارد در زمینه های زیادی از جمله ساخت و ساز ساختمانی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و از استقبال خوبی بهره مند گشته است.

بر روی بدنه ی این سنگ ها جای حباب های خالی و سرد شده ی مواد آتشفشانی مشاهده می شود که این خود گواه تحمل کردن دمای بسیار زیاد و فشاری است که پوکه های نوع نخودی با آن مواجه شده اند و در اصل به همانوسیله تشکیل گردیده اند.

این نوع پوکه به نام های دیگری نیز شناخته می شود که برخی از آن ها عبارتند از : اسکریا نخودی ، پوکه ی بلوک سبک زنی و یا پومیس نخودی.

پوکه نخودی

دیگر ویژگی ها :

همان گونه که در بالا گفته شد این پوکه دارای دو نوع است که به رنگ های سیاه و سفید هستند.پوکه ی نخودی نوع سیاه در مقایسه با نوع سفید آن ، بیشتر از معدن ها استخراج ، راهی بازار فروش و مصرف می شود و همچنین قیمت ارزان تری دارد.

پوکه ی مورد بحث ما ، خاصیت ضد باکتریالی دارد و در جایی که این نوع پوکه وجود دارد هیچ گونه میکروب و باکتری و حشرات موزی قادر به رشد کردن نخواهند بود.

باید یادآور شد که پوکه های معدنی بسته به نوع آب و هوایی و فصل های سال وزن های متفاوتی ممکن است داشته باشند و دلیل این امر این است که بعضی از آن ها قابلیت جذب آب در درون خود را دارند و در فصل های پر بارش وزن بیشتری خواهند داشت.

پومیس نخودی در هر متر مربع ۵۵۰ الی ۶۵۰ کیلوگرم وزن دارد.

به طور کلی یک پوکه ی مادام العمر است و به هیچ وجه از بین نمی رود و تاریخ انقضایی نمی توان برای آن در نظر گرفت.

پوکه نخودی

کاربردها :

پوکه ی معدنی نخودی کاربردها و موارد استفاده ی زیادی دارد که در ادمه به آن ها خواهیم پرداخت.

از این سبک دانه برای امور و کارهایی هم چون تولید و ساخت بلوک های سبک سقفی در ساختمان سازی به جای بلوک هایی که از مصالح ساخمانی معمولی و دارای وزن بسیار بیشتر از این پوکه ساخته شده اند و باعث بالا بردن وزن سقف ها و تیرچه ها می شوند ، می توان استفاده کرد.همچنین به دلیل وزن سبک  و فشار و حرارت بسیار زیادی که از قبل دیده اند سبب افزایش مقاومت سازه هایی که با آن درست می شوند شده و نیز وزن آن سازه ها را کاهش می دهند.

در هنگام بروز زلزله ساختمان هایی که از این پومیس پر شده باشند متحمل آسیب نشده و درصد سالم باقی ماندنشان بسیار زیادتر است.

پوکه نخودی

سایر کاربردها :

موارد دیگر استفاده از سبکدانه ی نخودی شامل موارد زیر می باشد:

به کار گیری از آن در صنعت پزشکی ، در احداث تونل ، در صنایع ذوب فلزات ، در صنعت کشاورزی ، در نساجی ، در صنعت عمران و شهر سازی ، در تصفیه آب فاضلاب و در احداث سدهای آبی و برای پر کردن شیب پشت بام ها و تراز سقف و کف خانه های تازه ساخت و دیوار های سبک آماده بتونی و … .

با وجود سطح پر از تخلخل این سبکدانه ی نخودی از آن به عنوان عایق نیز می توان استفاده کرد و با قرار دادنش درون دیوارهای ساختمان باعث شد تا فضای درون ساختمان در زمستان گرم و در تابستان خنک باشد و همچنین برای جلوگیری از ورود صداهای بیرون به داخل نیز می توان از وجود پوکه ی نخودی بهره برد و به عنوان عایقی در برابر آلودگی های صدا از آن استفاده کرد.

اسکریا نخودی عایق حرارتی و دارای خاصیت ضد حریق نیز است و از آن برای عایق بندی کردن ساختمان در برابر آتش سوزی از دیگر ویژگی ها و کاربردهایش می باشد.

در زمینه ی کشاورزی ، با مخلوط کردن این پوکه با خاک و در کنار گیاهان قرار دادنش می توان باعث شد تا در مصرف آب برای آبیاری گیاهان صرفه جویی کرد و نیز با وجود سرشار از مواد معدنی بودنش نظیر آهن، منیزیم، مس، روی و… گیاهان رشد بیشتری نسبت به قبل خواهند داشت.

پوکه نخودی

جمع بندی :

پوکه ی معدنی نخودی با وجود کاربردهای فراوان و خاصیت های عالی که دارد بسیار محبوب بوده و انتخاب نوع با کیفیت آن توجه زیادی را به خود مشغول کرده است.

شما می توانید این سنگ معدنی فوق العاده را با بهترین قیمت و با عالی ترین کیفیت از شرکت بهترین بار واقع در قروه خریداری نمایید و در اسرع وقت با صرف کم ترین هزینه ی ممکن آن را در هر کجای ایران عزیزمان که باشید تحویل بگیرید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند * نام شما