پوکه فندقی

نقد و بررسی پوکه فندقی :

پوکه فندقی یکی از انواع پوکه ی معدنی است که نتیجه ی فعالیت آتشفشان بوده و طی جریان بر روی سطح زمین آمدن مواد مذاب درون زمین و سپس سرد شدنش به وجود می آید.

پوکه فندقی

پوکه ی معدنی از نوع فندقی به نام های دیگری نیز خوانده می شود که این نام ها عبارتند از اسم لاتینش که Hazelnut Pumice می باشد و به پومیس فندقی ، پوکه ی سقف ، پوکه ی سقف زنی ، پوکه ی معدنی فندوقی نیز شهرت دارد.

در ادامه به توضیح بیشتر این نوع پوکه و بیان کاربردها و خصوصیات آن خواهیم پرداخت.

پوکه فندقی

ویژگی ها و خصوصیات ظاهری :

پوکه فندقی به سبک دانه هایی که دارای اندازه های حدود 5 تا 10 میلی متر هستند گفته می شود.این پوکه در ظاهر بسیار شبیه به پوکه ی معدنی نخودی است و به همین دلیل بسیاری از افراد آن دو را با هم اشتباه می گیرند.

وزن پایین و استحکام بالا ویژگی بارز تمام پوکه های معدنی می باشد که نوع فندقی آن نیز از این قاعده مستثنا نبوده و دارای همان وزن کم و مقاومت بالاست.

برای درک بهتر میزان وزن این پوکه مثالی برایتان می آوریم.وقتی مساحتی به اندازه ی یک متر مربع را از این پومیس پر کنید وزن حاصل از این سبکدانه ها چیزی در حدود 550 تا 650 کیلوگرم خواهد بود.

Hazelnut Pumice در دو رنگ سیاه و سفید از معدن های آتشفشانی استخراج می شود و تنها تفاوتی که با هم دارند در رنگشان است و این که فندقی سیاه زبرتر می باشد و از سفید برای تزئینات و محیط زیست های تفریحی چون فضای سبز و پارک ها استفاده می شود.

پوکه فندقی

وجود حفره های تو خالی و تخلخل های روی سطح پوکه ها سبب شده تا در فصول بارشی آب را درون این حفره ها نگه دارند و باعث افزایش وزن شوند بنا به همین دلیل در بعضی اوقات شاهد تغییر وزن پوکه ها خواهیم بود.در کل این شعار معدن دارهای پوکه و فروشندگان آن است که می گویند : هرچه وزن پوکه کمتر باشد ، کیفیت آن بیشتر است.

کاربردها :

پوکه ی معدنی فندقی در مقابل وزن کمش استحکام فوق العاده ای دارد و به همین دلیل از ان در موارد زیادی بخصوص در ساختمان سازی به وفور استفاده می شود.

پوکه چون فشار و حرارت بالایی در زمان تشکیل شدن و به وجود آمدنش دیده است خاصیت و قابلیت های بخصوصی به خود گرفته است که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

به دلیل سطح ناصاف و پر از حفره اش به عنوان عایق صدا و حرارت به مصالح سازنده ی دیوارها و سقف ها می تواند اضافه شود و مانع از هدر رفتن انرژی از درون ساختمان به بیرون شود بنابراین جهت صرفه جویی در مصرف برق نقش چشم گیری ایفا می کند.

همان گونه که گفته شد پومیس از هر نوعی که باشد دارای مقاومت بالایی در برابر فشار و حرارت است و نوع فندقی آن نیز همین خصوصیات را دارد و می تواند برای عایق بندی ساختمان در برابر آتشسوزی و زلزله مناسب باشد و نگذارد در زمان وارد آمدن فشار به دیوار یا سقفی که دارای چنین پوکه ای است ،شکستگی و ترک مشاهده شود.

به طور کلی به کار بردن سبک دانه ی نوع فندقی باعث کاهش وزن محسوس سازه ها در مقایسه با سازه هایی که فاقد پوکه هستند ، می شود و همچنین چون به فراوانی یافت می شوند و استخراجشان آسان تر از سایر مواد است و هزینه ی کمتری را مطلبند ، با انتخاب آن ها در مصالح و منابع کمیاب تر که استخراج آنها پر هزینه تر است ،صرفه جویی می شود.

سایر کاربردهای پومیس فندقی :

موارد استفاده از پومیس فندقی بسیار زیاد است و در زیر به اختصار به برجسته ترین موارد اشاره می کنیم:

اصلی ترین مورد استفاده از آن برای ساخت و ساز ساختمان و به عنوان مصالح ساختمانی جهت کف سازی و شیب دهی برای سقف ، هم سطح کردن کف طبقات ، ساخت بتن ، برای بلوک سازی و … می باشد.

پوکه فندقی

در زمینه ی راه سازی و کشاورزی نیز کاربردهایی برای پوکه معنپنی نوع فندقی برشمرده شده که نظیر موارد : روسازی ، تونل سازی ، سد سازی ، روف گاردن و آسفالت ، برای تصفیه آب و کم کردن فشار خاک بر روی گیاهان و در نتیجه رشد و نموی بهتر گیاهان و … است.

جمع بندی :

پوکه فندقی یکی از انواع پوکه معدنی است.این پومیس موارد استفاده ی زیادی دارد که در متن های بالاتر به اختصار به آن ها اشاره شد.

شما می توانید جهت سفارش و خرید پوکه ی معدنی و هر نوع از آن زا که می خواهید ، با بهترین کیفیت و صرف مناسب ترین هزینه نسبت به سایر شرکت ها از طریق شرکت بهترین بار واقع در شهرستان قروه استان کردستان اقدام نمایید و در زودترین زمان ممکن آن را در هر کجای ایران که باشید تحویل بگیرید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند * نام شما