پوکه عدسی

پوکه عدسی در چه کارهایی استفاده میشود؟ [آپدیت آذرماه 1401]

فهرست مطالب

پوکه عدسی

در دنیای امروزه پیوسته مصالحی که در ساختمان سازی و یا احداث جاده به کار می روند، دارای اهمیت ویژه ای در زندگی بشر هستند؛ حال آنکه در این میان پوکه های معدنی به عنوان یکی از پر کاربردترین مصالح در ساختمان سازی، جاده سازی، مصارف صنعتی و .‌.. شناخته شده است. وجود ساختار حباب مانند به همراه دیگر ویژگی های این نوع از پوکه ها موجب شده است تا قابلیت ها متنوعی همچون توانایی ایجاد عایق صوتی و حرارتی در پوکه به وجود آید. پوکه معدنی عدسی یکی از انواع پوکه های معدنی است؛ اگر می خواهید بدانید که پوکه عدسی معدنی چیست، تا انتها با ماهمراه باشید چرا که در ادامه این مطلب قصد داریم هر چه بیشتر و بهتر به این موضوع بپردازیم.

پوکه عدسی
پوکه معدنی عدسی شبیه عدس است

پوکه معدنی عدسی چیست؟

پوکه معدنی عدسی
پوکه عدسی چیست

کوه های آتش فشانی معدن اصلی تشکیل پوکه های عدسی به شمار می رود. با فوران آتش فشان و خروج مواد مذاب از دهانه کوه ها، گازهایی در میان این مواد مذاب از دل زمین خارج می شوند. قرار گرفتن مواد مذاب در معرض در هوای محیط موجب سرد شدن سریع آن می شود؛ حال آنکه یک سری از فضاهای خالی نیز در میان مواد مذاب به علت وجود گاز ها به وجود می آید که همین موضوع اصلی ترین دلیل برای ایجاد خاصیت متخلخلی پوکه عدسی خواهد بود. 

وجود این فضاهای خالی در سنگ ها از یک طرف وزن آن را کاهش می دهد و از طرف دیگر استحکام محصول را افزایش می دهد؛ به این ترتیب است که انواع پوکه معدنی مقاوم و دارای استحکام برای مصارف مختلف در اختیار بشر قرار می گیرد.

همانطور که از نام پوکه عدسی پیداست، از لحاظ ظاهری ساختار این پوکه شبیه به عدس بوده و از طرف دیگر از لحاظ ابعادی نیز اندازه پوکه ها کوچک خواهد بود. 

ویژگی های پوکه معدنی عدسی

اولین و البته مهم ترین ویژگی که می توانیم برای پوکه های عدسی نام ببریم، وزن سبک این پوکه ها به دلیل وجود ساختار حبابی مانند است. از این ویژگی پوکه ها برای سبک سازی ساختمان ها و ایجاد مقاومت بیشتر در آن ها استفاده می شود. وجود ساختار متخلخل در این پوکه ها موجب شده است تا به نوعی مقاومت در برابر عبور صدا یا حرارت در پوکه ایجاد گردد.
از دیگر ویژگی های پوکه عدسی می توان به قابلیت تحمل بالا در برابر فشار اشاره کرد؛ بر این اساس سازه هایی که از پوکه ساخته می شود در برابر انواع فشار ها از جمله زلزله از خود مقاومت نشان می دهند. پوکه عدسی از لحاظ ابعادی دارای اندازه ای بین ۳ تا ۱۲ میلی متر گزارش شده است. اگر بخواهیم به طور دقیق تر در رابطه با وزن پوکه ها صحبت کنیم، باید بگوییم که وزن پوکه برای هر متر مکعب از آن، معمولا بیشتر از ۵۰۰ کیلوگرم و نیز کمتر از ۶۵۰ کیلوگرم خواهد بود.

پوکه معدنی عدسی
پوکه عدسی

کاربرد پوکه عدسی

همانطور که گفتیم پوکه های عدسی دارای ساختار و ویژگی های خاصی هستند و به همین دلیل است که تنوع بالایی در کاربرد پوکه عدسی دیده می شود. این موارد کاربرد عبارتند از:
وزن سبک پوکه عدسی به همراه وجود حباب های ریز در ساختار آن موجب شده است تا برای ساخت انواع بلوک های سبک از این عدسی ها استفاده شود. وزن سبک بلوک های ساخته شده از پوکه معدنی عدسی شرایط را برای سبک سازی ساختمان و به دنبال آن کاهش هزینه ها و همچنین افزایش مقاومت سازه فراهم می کند. شیب بندی بام ساختمان از دیگر موارد کاربرد پوکه های عدسی به شمار می رود که به علت وزن سبک و مقاومت بالای پوکه ها خواهد بود.

 از ساختمان سازی که بگذریم به راه و جاده سازی به عنوان یکی دیگر از مهم ترین کاربرد های پوکه عدسی می رسیم؛ جاییکه مقاومت بالای پوکه ها سبب شده است تا برای اجرای تونل و یا حتی سد سازی از این نوع مصالح کمک گرفته شود. جالب است بدانید که ساختار متخلخل پوکه عدسی سبک شده است تا خاصیتی تحت عنوان فیلتر کنندگی آب در آن به وجود بیاید. در واقع به منظور پاک سازی ذرات ریز در آب و فاضلاب از پوکه معدنی عدسی به عنوان تصفیه کننده استفاده می شود.
با توجه به خاصیت جذب بالای آب در این پوکه ها، از پوکه های عدسی برای کاهش مصرف آب در کشاورزی استفاده می شود. در واقع استفاده از پوکه در کشاورزی موجب می شود تا رطوبت خاک حفظ گردد و به این ترتیب نیازی به آبیاری اضافی احساس نشود.

پوکه عدسی چیست
کاربرد پوکه معدنی

قیمت پوکه معدنی عدسی

پوکه های معدنی در انواع مختلف با ابعاد متفاوت و همچنین کیفیت متفاوت در دسترس هستند؛ به طور طبیعی به هر اندازه که کیفیت پوکه ساختمانی بیشتر باشد، به همان اندازه نیز قیمت این نوع از مصالح افزایش پیدا می کند. هر چند که قیمت پوکه معدنی عدسی همواره یکی از فاکتور های مهم برای خرید است اما نباید فراموش کرد که کیفیت پوکه همواره مهم تر از قیمت آن خواهد بود. لازم به ذکر است که پارامتر های مهمی بر تعیین قیمت پوکه تاثیر گذار است که از جمله آن ها می توان به کیفیت، ابعاد و وزن پوکه ها اشاره کرد.

قیمت پوکه معدنی

خرید پوکه معدنی عدسی

اگر شما نیز برای پیشبرد فعالیت های ساختمانی، صنعتی و یا کشاورزی خود نیاز به خرید پوکه معدنی عدسی، پوکه صنعتی و با هر نوع پوکه دیگر دارید، می توانید بهترین محصولات در این رده را از بهترین بار با قیمت مناسب تهیه کنید.این مرکز  با سال ها تجربه در امر تهیه و نیز فروش انواع پوکه های معدنی قروه، آماده است تا انواع محصولات با کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهد. از انجاییکه پوکه ها دارای انواع مختلف با ویژگی های متفاوت هستند پیشنهاد می شود که پیش از خرید محصول، در رابطه با ویژگی های محصول مورد نیاز خود با کارشناسان بهترین بار مشورت نمایید و سپسمحصول مورد نظر خود را سفارش دهید. لازم به ذکر است که سفارش های مشتریان در این مرکز در سریع ترین زمان ممکن آماده و ارسال می گردد.

 

نوع دیگری از پوکه:

پوکه بادامی

4.3/5 - (3 امتیاز)

 برای خرید، سفارش و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

تلفن تماس:

09188714252

 برای خرید، سفارش و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

تلفن تماس:

09188714252

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =