پوکه معدنی

خلاصه:

از مواد مذابی خارج شده از این کوه ها، انواعی از سنگ ها به وجود می آیند که در این میان یکی از انواع سنگ ها با ساختاری جالب و وزنی سبک، پوکه معدنی نام دارد.

پوکه معدنی چیست | 20+ کاربرد و دلایل ارزشمند پوکه

فهرست مطالب

پوکه معدنی چیست؟

در این مقاله به پوکه معدنی چیست می پردازیم : اگر در رابطه با کوه های آتش فشان و نحوه فعالیت آن ها اطلاعاتی داشته باشید حتما می دانید که از مواد مذابی خارج شده از این کوه ها، انواعی از سنگ ها به وجود می آیند که در این میان یکی از انواع سنگ ها با ساختاری جالب و وزنی سبک، پوکه معدنی نام دارد. پوکه های معدنی به واسطه خواص ویژه ای که دارند در موارد زیادی از حمله ساختمان سازی، کشاورزی و نیز صنعت بسیار پرطرفدار است. در ادامه این مطلب هر آنچه را که لازم است درباره پوکه معدنی بدانید، در اختیار شما همراهان عزیز قرار خواهیم داد.

پوکه معدنی چیست

مزیت استفاده از پوکه معدنی

همانطور که پیش از این نیز اشاره کردیم، امروزه استفاده از پوکه های معدنی بسیار مورد توجه قرار گرفته است اما دلیل این استقبال از پوکه های معدنی چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوئیم از آنجاییکه این نوع از دانه های سنگی دارای وزن بسیار سبکی هستند، استفاده از آن ها در بخش ساختمان سازی می تواند موجب افزایش استحکام سازه شود.

کاربرد پوکه معدنی

همچنین اینکه تخلخل این دانه ها در سطح قابل قبولی قرار است و به همین واسطه می توان گفت که درجه سختی کار، بسیار بالا است. پوکه اسکوریا نوعی از پوکه های معدنی به شمار می رود که از سرد شدن مذاب آتش فشان ها ایجاد می شود و به دلیل سختی بالایی که دارد می توان در انواع کاربرد های پر اهمیت از آن استفاده کرد.

از این مقاله هم دیدن فرمایید:

https://fa.wikipedia.org/

 

 

 

کاربرد پوکه معدنی در گذشته

از آنجاییکه دانه های سنگی از نوع پوکه دارای وزن سبک هستند، به خوبی می توانند به عنوان پر کننده فضای خالی بین مصالح به کار رود. کاربرد پوکه معدنی موضوعی نیست که به تازگی به آن دست پیدا کرده باشند بلکه در سال های بسیار دور نیز استفاده از این دانه های سبک مشاهده شده است؛ تا جاییکه موارد کاربرد پوکه های معدنی حتی در سال ۲۷۳ پیش از میلاد نیز به چشم می خورد که این موضوع نشان از قدمت تاریخی این نوع از مصالح دارد. بندر سازی، ساخت ورزشگاه کلوزیوم، ساخت کلیسای صوفیای استانبول، و نیز ساخت معبد پانتئون از مواردی است که استفاده از پوکه معدنی در ساخت آن ها به چشم می خورد.

کاربرد پوکه معدنی در ساختمان سازی

پوکه های معدنی دارای انواع مختلف با اندازه های متفاوت است و بر همین اساس می توان کاربرد های متفاوتی را برای آن متصور بود؛ در ادامه به چند نمونه از آن ها اشاره می کنیم.

 • برخی از انواع پوکه های معدنی دارای ابعاد بسیار کوچکی هستند که به دلیل این خاصیت می توان از آن ها برای کف سازی ساختمان استفاده کرد؛ در واقع این نوع از پوکه ها با ابعاد بسیار ریزی که دارند، به خوبی می توانند فضای لازم را برای ایجاد کف سازه فراهم کنند.
 • یکی از خواص پوکه های معدنی مربوط به خاصیت عایقی آن ها است؛ به این صورت که فضای خالی میان دانه ها مانع از عبور صوت خواهد شد. این خاصیت پوکه ها باعث شده است تا از آن به عنوان نوعی عایق صوتی در سازه های مهم بهره گرفته شود‌.
 • همچنین اینکه ساختار پوکه های معدنی به گونه است که به خوبی می تواند مانع از انتقال حرارت شود؛ به دلیل چنین خاصیتی، می توان از پوکه های معدنی به عنوان پوشش دهنده لوله های حرارتی بهره گرفت که البته برای این منظور باید از پوکه هایی با ابعاد 2 تا 40 میلی متر استفاده کرد.

کاربرد پوکه معدنی در کشاورزی

کاربرد دانه های سبک پوکه ای تنها به ساختمان سازی محدود نمی شود بلکه به دلیل خواص ویژه این دانه ها، کشاورزی نیز می تواند به عنوان یکی دیگر از موارد کاربرد پوکه ها شناخته شود. در بخش کشاورزی معمولا به دانه هایی نیاز خواهد بود که قدرت جذب آب بالایی داشته باشد به طوریکه بتواند میزان مصرف آب را به کمترین میزان ممکن کاهش دهد.

 به دلیل وجود چنین خاصیتی در پوکه های معدنی، استفاده از این دانه ها در بخش کشاورزی بسیار پرکاربرد تشخیص داده می شود تا به این ترتیب علاوه بر کاهش مصرف آب، بازدهی بالایی را نیز از کشاورزی به دست آورد. ناگفته نماند که علاوه بر ساختمان سازی و کشاورزی می توان از موارد دیگری نیز همچون سد سازی و اسکله سازی به عنوان دیگرموارد کاربرد پوکه های معدنی نام برد.

کاربرد پوکه معدنی در صنعت

علاوه بر کاربرد های ویژه ای که برای پوکه های معدنی در ساختمان سازی و کشاورزی نام بردیم، برخی دیگر از کاربرد های دانه های پوکه مربوطه به صنعت است؛ جاییکه از این دانه ها به سبب مقاومت حرارتی فوق العاده بالا، در ریخته گری استفاده می شود. مقاومت این دانه ها به اندازه‌ای است که قابلیت مقاومت در برابر آتش را دارد و به همین دلیل به پوکه های معدنی، سنگ های  نسوز نیز گفته می شود. جالب است بدانید که خواص ویژه پوکه های معدنی سبب حذف مواد زائد در آب می شود که همین موضوع خود زمینه ساز استفاده از این دانه ها به عنوان نوعی فیلتر کننده در تصفیه آب شده است.

ویژگی های پوکه معدنی

 • اصلی ترین خاصیت پوکه های معدنی که سبب گستردگی موارد کاربرد آن هم می شود، مربوط به وزن سبک دانه ها است که این موضوع خود زمینه ساز افزایش مقاومت در ساخت می شود.
 • انواع پوکه معدنی در رنگ ها و اندازه های مختلف در دسترس هستند که با توجه به خاصیت این دانه ها از آن ها در موارد مختلفی استفاده می شود.
 • پوکه های معدنی به دلیل خاصیت تحمل دمای بسیار بالایی که دارند، به خوبی می توانند در برابر آتش سوزی از خود مقاومت نشان دهند.
 • نقطه ذوب و درجه سختی این دانه ها به ترتیب ۱۳۴ درجه سانتیگراد و ۷۵۰ عنوان شده است.
 • مقاومت بسیار بالای بتن تولید شده از پوکه های معدنی از دیگر ویژگی های بارز این دانه های سبک به شمار می رود.
 • قابلیت انبساط و انقباض پوکه ها به شدت بالا است.
 • در مکان هایی که پوکه های معدنی به کار رفته اند، حشرات قابلیت نفوذ ندارند.
 • مقاومت سازه های ایجاد شده با پوکه های معدنی بیشتر از سازه های سیمانی خواهد بود.
 • و در نهایت نیز اگر بخواهیم پوکه های معدنی را از لحاظ قیمتی بررسی کنیم باید بگوئیم که از لحاظ قیمتی خرید این دانه ها بسیار مقرون به صرفه است.

بافت اسفنجی در پوکه معدنی

ایجاد بافت اسفنجی در پوکه های معدنی وابسته به نحوه تشکیل آن ها در دل زمین است. در این رابطه باید بگوئیم که خروج مواد مذاب از دل زمین و قرار گرفتن آن ها در مجاورت هوای محیط، با خروج گاز ها از مواد همراه خواهد بود. این خروج گاز از مواد مذاب سرد شده، موجب به وجود آمدن حفره های کوچکی می شود که بافت اسفنجی مانند را نتیجه می دهد‌. جالب است بدانید که تمایز میان پوکه های معدنی و دیگر سنگ ها از طریق وجود این بافت اسفنجی قابل مشاهده است و از طرف دیگر همین خاصیت نیز سبب بروز برخی از ویژگی ها در پوکه های معدنی مانند پوکه پرلیت شده است.

با انواعی از پوکه های معدنی آشنا شوید

دانه هایی پوکه در انواع مختلف با اندازه ها و خاصیت متفاوت تولید می شوند به همین دلیل برای آشنایی بیشتر، در ادامه به انواع پوکه معدنی به همراه توضیح مختصری از آن ها می پردازیم.

پوکه فندقی

اندازه پوکه فندقی بسیار ریز بوده و به واسطه این خاصیت معمولا از این نوع پوکه در بستر سازی کف ساختمان استفاده می شود؛ همچنین اینکه از دیگر موارد کاربرد این پوکه می توان به شیب سازی سقف اشاره کرد. این نوع از پوکه به دلیل مقاومت بالا در برابر عبور صوت و حرارت، توانسته است حجم زیادی از موارد کاربرد پوکه را به خود اختصاص دهد.

پوکه عدسی

وزن پوکه عدسی معمولا کمتر ۷۰۰ کیلوگرم در متر مکعب بوده و نیز از لحاظ اندازه، به ابعاد ۱۰ تا ۱۵ میلی متر تولید می شود. مقاومت پوکه عدسی به شدت بالا است و بر همین اساس کاربرد آن حول مواردی می چرخد که نیاز به مقاومت بالایی وجود داشته باشد.

پوکه عدسی
پوکه عدسی ظاهری شبیه به عدس دارد

پوکه نخودی

مقاومت پوکه نخودی به شدت بالا است به طوریکه در مقایسه با انواع پوکه های دیگر توانسته است نتیجه مطلوب تری را از خود نشان دهد. وزن این دانه ها کمتر از ۷۰۰ کیلوگرم و نیز ابعاد آن به اندازه ۱۰ تا ۱۵ میلی متر عنوان شده است.

پوکه ماسه ای

از لحاظ ظاهری پوکه ماسه ای بسیار ریز دانه بوده به طوریکه ابعاد آن در حدود ۱ تا ۵ میلی متر عنوان شده است؛ همچنین اینکه از لحاظ وزنی نیز بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ کیلوگرم وزن دارد. با توجه به خواص ویژه این نوع از پوکه های معدنی، معمولا از آن ها برای ساخت بتن استفاده می شود. همچنین اینکه برای ساخت بلوک های دیواری نیاز به پوکه های مقاوم احساس می شود که به همین منظور در این مورد نیز از پوکه های ماسه ای کمک گرفته می شود.

پوکه سیاه (بادامی)

حتما تا به حال سنگ پا را از نزدیک دیده اید؛ این سنگ ها نمونه بارزی از پوکه بادامی به شمار می روند. شیب بندی پشت بام ساختمان ها و نیز دیوار چینی سازه ها از جمله موارد کاربرد پوکه سیاه عنوان شده ‌است که در کنار این موضوع در ساخت آب نما نیز از این نوع پوکه ها بهره گرفته می شود.

پوکه بادامی
پوکه معدنی بادامی منتشلو

بهترین پوکه معدنی در ایران را بشناسید

معدن سنگ های پوکه معدنی قروه واقع در استان کردستان به عنوان یکی از بهترین معادن از لحاظ استخراج پوکه های معدنی با کیفیت شناخته شده است. به دلیل موقعیت قرار گیری کوه های آتش فشان در ایران، تولید پوکه های معدنی در وضعیت مناسبی قرار دارد و در این میان پوکه شهر قروه خوش می درخشد.

 پوکه شهر قروه به دلیل خواصی همچون تخلخل بسیار بالا، درجه سختی قابل قبول، وجود املاح معدنی و نیز وزن کم توانسته است جایگاه ویژه ای را در میان انواع پوکه معدنی به خود اختصاص دهد.

 البته فراموش نکنید که گاهی برخی از سودجویان با بهره گیری از نام پوکه معدنی قروه اقدام به فروش سایر پوکه های معدنی می کنند؛ به همین منظور پیشنهاد می شود که اگر قصد خرید این پوکه ها را دارید، حتما از مراکز معتبر و با سابقه خرید نمایید. لازم به ذکر است که behtarinbar.com بدون توجه به محدودیت مکانی آماده ارسال سفارشات شما در کمترین زمان ممکن خواهد بود.

قیمت پوکه معدنی

همانطور که گفتیم پوکه های معدنی دارای انواع مختلف با ابعاد متفاوت است که علاوه بر این تفاوت ها، تفاوت در کیفیت و خواص پوکه ها نیز مشهود است؛ به همین دلیل طبیعی است اگر انواع این مصالح در قیمت های مختلف به فروش برسند اما چیزی که از اهمیت ویژه ای برای ما برخودار خواهد بود این است که بهترین پوکه با قیمت مناسب خریداری گردد. قطعا پوکه های با کیفیت دارای طول عمر بیشتری هستند و نیز میزان سیمان مصرفی را در بتن کاهش می دهد که همین موضوع خود موجب صرفه جویی در هزینه های بعدی خواهد شد. شما میتوانید در این صفحه لیست قیمت پوکه معدنی را ببینید

خرید پوکه معدنی

حال که به پاسخ سوال ” پوکه معدنی جه نوع سنگی است” رسیدید و با کاربرد های آن آشنا شدید، با اطمینان بیشتری می توانید برای کاربرد مورد نظر خود اقدام به خرید پوکه معدنی کنید‌. اگر قصد خرید انواع پوکه ها را دارید پیشنهاد می شود که در ابتدا از میزان کیفیت محصول اطمینان حاصل نمایید.

لازم به ذکر است که شرکت استخراج و توزیع پوکه معدنی بهترین بار آماده خدمات رسانی به شما مشتریان گرامی در سراسر کشور  و در سریع ترین زمان ممکن است. در صورتیکه در رابطه با نوع و حجم پوکه مورد نیاز خود دچار تردید شده اید، کارشناسان مجرب در بهترین بار آماده ارائه مشاوره و راهنمایی به شما عزیزان هستند. همچنین برای اطلاع از قیمت دقیق محصولات به همراه تخفیفات ویژه پیمانکاران می توانید با شماره های مرکز بهترین بار تماس حاصل فرمائید.

سوالات متداول:

پوکه معدنی چیست و کاربرد ارزشمند پوکه؟
پوکه معدنی حاصل سرد شدن مواد مذاب آتشفشان ها می باشد و می توان از آن در ساخت و ساز، شیب بندی کف، بین طبقات و پشت بام، بتن سبک و محکم، سنگ پا و کشاورزی استفاده کرد.
پوکه معدنی شامل کدام سنگ ها می شود؟
پوکه معدنی شامل سنگ هایی است که مواد مذاب آتش فشانی غنی از مواد معدنی که در دهانه آتش فشان و هنگام خروج سریع سرد می شود، است.
4.6/5 - (12 امتیاز)

 برای خرید، سفارش و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

تلفن تماس:

09188714252

 برای خرید، سفارش و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

تلفن تماس:

09188714252

8 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =